Marraskuu on Maretariumissa jo perinteisesti koirakuukausi. Koko marraskuun ajan Maretarium toivottaa koiravieraat tervetulleiksi kaloja katsomaan. Maretariumin akvaariovedet ovat näin syksyllä viileitä ja akvaariotiloissa on mukavat olosuhteet karvaturreille. Suurin osa akvaarioaltaista on myös koirille sopivalla katselukorkeudella.
”Moni koiranomistaja potee huonoa omaatuntoa siitä, että koira joutuu olemaan kotona paljon yksin, Maretarium haluaa tarjota laadukasta vapaa-ajanviettoa myös koiran kanssa”, kertoo Maretariumin toimitusjohtaja Sari Saukkonen, cockerspanielien perheenjäsen. Aikaisempina syksyinä Maretariumissa on vastaava koirakuukausi juuri näin marraskuussa pidetty ja se on saanut hyvää palautetta. Vaikka joku koira ei ole ollut kovin kiinnostunut kalojen katselusta, koiran omistaja on ollut tyytyväinen, kun on saanut kiirehtimättä tutustua Maretariumiin. Osa koirista taas on ollut innokkaita seuraamaan kalojen puuhia, eniten huomiota koirilta saava isot kalat kuten karpit ja sammet.
Akvaariokierroksen jälkeen tassukalle voi ostaa Maretariumin Meripuodista vaikka pehmokuhan muistoksi retkestä. Myös Maretariumin kahvila Merisydän Cafe toivottaa koiravieraat tervetulleiksi.
Koirien kanssa kannattaa tulla Kotkaan parinkin päivän reissulle. Kotkan lukuisat puistot sopivat mainiosti koirien kanssa ulkoiluun. Maretarium kanssa samalla ranta-alueella sijaitseva Sapokan vesipuisto on Suomen palkituin puisto. Marraskuun pimeinä iltoina valaistu Sapokan puisto näyttää sellaisia puiston yksityiskohtia, joihin ei päivänvalossa kiinnitäkään huomiota. Sapokasta merenrantareittiä kävelleen pääsee yli 20 hehtaarin laajuiseen Katariinan meripuistoon. Tällä puistolenkillä nähtävää on Suomenlahden majakoiden pienoismalleista aavan meren maisemiin.
Maretarium on avoinna marraskuussa joka päivä: ma, ke-su klo 10-17 ja ti klo 12-19. Koirien pääsyliput 7 euroa/kuono. Huom! Koirien liput eivät ole myynnissä verkkokaupassamme, ne voi ostaa vain Maretariumin kassalta. Tervetuloa kaloja katsomaan koko perhe! – Ja kyllä, kissojen vuoro on sitten 1.-3.12.2026.






